Polazna | Istorijat | Sjećanja | Odlomci sjećanja iz monografije MATURANTI BERANSKE GIMNAZIJE 1956/57. GODINE

Odlomci sjećanja iz monografije MATURANTI BERANSKE GIMNAZIJE 1956/57. GODINE

Slavka Bogavac Lončarević: "BERANSKA SORBONA"

...Bili smo generacija čije djetinjstvo i mladost nisu bili ni malo lagodni, a još manje bezbrižni. Bilo je to vreme koje je pritiskalo breme rata i sve one mučne posljedice koje je rat ostavio za sobom.

Rasli smo i stasali pored manitog Lima, slušali njegov bučni tok, brojali njegove brzake i divili se njegovim tirkizno plavim virovima. Odneli smo iz tog kraja božje darove Limske doline i rajske korene zavičaja koji se ne zaboravljaju i ne kidaju.

Zebli smo na ledu i snijegu. Uz vatru iz furune sušili mokru i prozeblu obuću i pokisle knjige. Nije nam bilo teško. Sve nam je to davalo snagu i krila da izdržimo i idemo dalje.

Valjda nas je sve to ispunjavalo plemenitošću, bratskom toplinom i iskrenošću na kojoj se stvaralo i održavalo do današnjih dana naše drugarstvo. Takom smo i izrasli u generaciju uzornih ljudi, okrenutih stvaralaštvu, znanju i porodici.

Teško je naći pravu riječ koja bi izrazila naš životni put, našu snagu i ljepotu našeg drugarstva. Život i ljepota moje generacije ne mogu se tako lako izraziti u par riječi i na parčetu papira.

Zato se i radujem da ćemo se opet naći zajedno, da ćemo se skupiti tu, odakle smo krenuli, mada nas je život razbacao na sve strane svijeta.

U gimnaziji iz koje smo krenuli u svijet imali smo divnu generaciju drugova i drugarica i pravu elitu naših profesora. Oni, naši profesori su i na našem primjeru svojim entuzijazmom, znanjem i držanjem doprinijeli da Beranska gimnazija i ovog puta iznjedri tako veliki broj vrsnih intelektualaca i čestitih ljudi.

Zato valjda našu gimnaziju i zovu "Beranska Sorbona".

Poetika zemlje - Moja Crna Gora

3. juna 2017. godine, u Knjižari Karver je održana prezentacija projekta Poetika zemlje - Moja Crna Gora, čiji je cilj prezentovanje crnogorskog književnog naslijeđa i

GIMNAZIJU POSJETIO MINISTAR ALEKSANDAR ANDRIJA PEJOVIĆ

Danas je, u oviru radne posjete Beranama, Gimnaziju “Panto Mališić” posjetio Aleksandar Andrija Pejović, ministar evropskih poslova u Vladi Crne Gore.

ŠAMPION NA OLIMPIJADI ZNANJA

Na Olimpijadi znanja koju za učenike osnovnih i srednjih škola Crne Gore organizuje Prirodno-matematički fakultet iz Podgorice, a koja je ove godine održana 6. maja,

MEĐUNARODNI DAN SOS TELEFONA

Međunarodni dan SOS telefona obilježava se 16. maja. To su telefoni namijenjeni žrtvama nasilja da bi im dali podršku, informacije o načinima na koje mogu

POSJETA UČENIKA IZ NJEMAČKE

U okviru programa razmjene učenika koja je 2009. godine uspostavljena između učenika Gimnazije „Panto Mališić“ iz Berana i Evropske škole iz Vedela (Njemačka), u Beranama

LUKA BULATOVIĆ, UČENIK GENERACIJE ZA ŠKOLSKU 2016/17. GODINU

Luka BULATOVIĆ, učenik IV-1 odjeljenja Gimnazije „Panto Mališić“ u Beranama, proglašen je za UČENIKA GENERACIJE za školsku 2016/17. godinu. Ovu odluku je donijelo Nastavničko vijeće

USPJEH DEBATNOG KLUBA GIMNAZIJE

U Akademiji znanja u Budvi, 20. i 21. maja 2017. godine održano je Prvenstvo Crne Gore u debati. U konačnom plasmanu, ekipa Gimnazije koja se

FINALE TURNIRA U FUDBALU

Na otvorenom sportskom terenu pored Gimnazije danas, 16. maja 2017. godine, realizovano je finale turnira u malom fudbalu.

FESTIVAL "NAUKA U POKRETU"

Festival NAUKA U POKRETU koji organizuje fondacija “Prona”, u cilju unapređenja naučne pismenosti mladih kroz eksperimente, prezentacije i interaktivna pedavanja, u okviru ovogodišnjeg karavana obišao

FESTIVAL RECITATORA

Nataša Milić, učenica II razreda Gimnazije "Panto Mališić", osvojila je 3. mjesto na Festivalu recitatora u organizaciji Izdavačke kuće "Obodsko slovo" koji je održan 27.