Polazna | Novosti | Uspostavljena saradnja sa Gimnazijom iz Kostrome

Nakon, sada već tradicionalne razmjene učenika sa Evropskom školom iz njemačkoh grada Vedela (Hamburg), Gimnazija "Panto Mališić" uspostavila je saradnju sa Gimnazijom iz grada Kostrome u Rusiji, koji je pobratim grada Berana. U okviru planiranih aktivnosti, u Beranama od 24.aprila borave gosti iz ovog grada - 6 učenika i njihove dvije nastavnice. U toku svog desetodnevnog boravka u našoj državi, gradu i školi, ruski učenici su imali priliku, ne samo da uporede naš školski sistem sa onim po kojem se oni školuju, već i da se upoznaju sa ljepotama naše zemlje, običajima i kulturom uopšte.

U tu svrhu realizovane su različite aktivnosti koje su gostima omogućile da se u našoj sredini osjećaju prijatno i dobrodošlo. Već prvog dana boravka u Beranama oni su obišli našu školu i sa svojim vršnjacima prisustvovali nastavi. Narednih dana obišli su grad i sve njegove znamenitosti, zatim Plav i Gusinje, a u njihovu čast organizovan je i prvomajski uranak. Da bi slika o Crnoj Gori bila kompletna, ruski učenici obišli su i Podgoricu i njene značajne lokalitete, a na kraju svog boravka u našem gradu bili su gosti gospodina Dragoslava Šćekića, predsjednika opštine Berane.

Gosti iz Rusije sjutra, 4.maja, vraćaju se u svoj grad, noseći, prema njihovim riječima, mnoštvo pozitvnih utisaka i nova prijateljstva koja će se nastaviti u septembru, kada ce beranski gimnazijalci putovati u Kostromu.