Polazna | Projekti | Berane - Wedel | POSJETA NJEMAČKIH UČENIKA BERANSKOJ GIMNAZIJI 2010. GODINE

POSJETA NJEMAČKIH UČENIKA BERANSKOJ GIMNAZIJI 2010. GODINE

U okviru interkulturalne saradnje koja zauzima značajno mjesto u razvoju savremenih obrazovnih sistema, Gimnazija „Panto Mališić“ iz Berana, ostvarila je partnerski odnos sa srednjom školom iz Vedela u Njemačkoj. Na taj način je dat podsticaj otvaranju prema zemljama Evropske unije, i pružila se mogućnost mladim ljudima da kroz neposrednu komunikaciju usavrše jezik i upoznaju drugačije obrazovne prilike, kulturu i tradiciju.

U junu 2009. godine Berane i Gimnaziju posjetila su 24 njemačka učenika i njihova dva profesora, koji su nakon povratka u Vedel svoje utiske prepune oduševljenja i zahvalnosti pretočili u impresivnu knjigu koja predstavlja slikovito svjedočenje o toj posjeti. Uzvratna posjeta beranskih gimnazijalca i njihovih profesora organizovana je u septembru 2009. godine, čime je partnerski o prijateljski odnos ovih škola i gradova još više učvršćen i obogaćen.

Međutim, to nije bio kraj uspostavljene saradnje. Od 31. maja do 5. juna ove 2010. godine, 30 učenika i dva profesora iz Vedela ponovo su posjetili svoje beranske prijatelje, koji su im, kao dobri domaćini, omogućili, prije svega, upoznavanje našeg obrazovnog sistema putem prisustva časovima i razgovora sa direktorom škole Sretenom Lutovcem, profesorima i voditeljima različitih sekcija koje postoje u školi. Kako posjeta nije vezana samo za školu i školske aktivnosti, organizovani su obilasci vjerskih objekata i razgovori sa predstavnicima različitih konfesija, te izvedeni izleti čiji je cilj bio upoznavanje prirodnih ljepota u Beranama i okolini, kako bi gosti stekli cjelovit utisak o kraju u koji su doputovali, a time u potpunosti ostvarili cilj svoje posjete. Ispred Opštine Berane, učenike je primio podpredsjednik Braho Adrović, koji je osvrnuvši se na dosadašnje kontakte obećao i nastavak saradnje i uspostavljenih prijateljskih odnosa između Vedela i Berana.

O potrebi ovakvih interkulturalnih veza najbolje govore utisci koje su njemački učenici ponijeli iz Berana kao osnovu budućih aktivnosti i prijateljstava koja će nastaviti da traju i izgrađuju se u budućnosti. A ono što su spoznali svi akteri ovog partnerskog odnosa jeste činjenica i nepobitna istina da se budućnost mladih generacija mora graditi i obogaćivati isključivo uz upoznavanje i uvažavanje različitosti.