Polazna | Projekti | Berane - Wedel | UTISCI SA PUTOVANJA U WEDEL 2011. GODINE

UTISCI SA PUTOVANJA U WEDEL 2011. GODINE

U ponedeljak, 5. septembra 2011. godine, kasno uveče, krenuli smo prema    Vedelu, gradiću koji se nalazi pored njemačke metropole Hamburg.

Nakon dugog puta i nekoliko izmijenjenih prevoznih sredstava, stigli smo u Vedel. Na glavnoj željezničkoj stanici dočekali su nas učenici iz Vedela, među kojima i moj drugar Julius. Vec na samom početku sam osjetio razliku između njihove i naše kulture, sa kojom sam već, gledajući  njihov TV program, bio upoznat.

Poslije kratkog odmora od velikog puta, prvog dana smo krenuli u obilazak Hamburga. Za nekoliko časova šetnje, obišli smo mnogo mjesta koja su atraktivna za turiste, kao što su gradski parlament, hamburška glavna ulica, zeljeznička stanica itd.

Drugog dana smo zajedno sa našim njemačkim drugarima otisli u njihovu školu, gdje nas je pozdravio i poželio dobrodošlicu njihov direktor, nakon čega smo krenuli ponovo u Hamburg. Tada smo obišli tzv. "Miniatur Wunderland", mjesto gdje su od igračaka izgrađene panorame nekoliko zemalja, gradova, spomenika i aerodroma. Posjetili smo i kuću strave, odnosno "Hamburg Dungeon". U Hamburgu smo zajedno sa svojim njemačkim drugarima obišli svjetski poznati dio grada "Repperbahn", koji je noću posebno upečatljiv i atraktivan. Obišli  smo crkvu svetog Mihaila sa koje se pruža pogled na nevjerovatnu panoramu grada.

Osim atraktivnih mjesta u Hamburgu i Vedelu, imali smo priiku da vidimo i njihovu nastavu, koja se,  za razliku od naše, više bazira na praktičnom radu i kroz koju učenici lakše stiču znanje nego mi u našoj školi. Naravno, i uslovi u školi su odlični.

Pretposlednjeg dana našeg boravka u gradskom parlamentu Vedela pozravio nas je njihov gradonačelnik. Osim toga, u njihovom dnevnom listu izašao je opširan članak o saradnji dvije škole, kao i slika naših učenika.

Na kraju, želio bih da kažem da je ovo za mene bilo nezaboravno iskustvo, da sam stekao nove prijatelje, usavršio svoje znanje njemačkog jezika i da ću se sigurno opet tamo vratiti.

Stefan Ivanović, 3-1