Polazna | Škola danas | Biblioteka | Biblioteka

Prvi zapisani podaci o knjiznici (nastavnickoj i djackoj) u Beranskoj gimnaziji datiraju jos iz skolske 1929/1930. godine, mada se zna da je ona i mnogo ranije postojala.

Od tada do danas ona je obogacena knjiznim fondom i trenutno ima 20035 knjiga od kojih nastavnicka broji 4520 sa 3232 naslova, a djacka 15515 knjiga sa 7412 naslova.Nastavnicka biblioteka je svojim sadrzajem i strukturom usko vezana za pojedine grane nauke, dok je djacka biblioteka vecinom vezana za domene knjizevnosti, odnosno lektire.

Skolska biblioteka ima 737 knjiga monografske publikacije sa 315 naslova. Fond beletristike broji 1010 knjiga s naucno-fantasticnom, ljubavnom i kriminolosko-avanturistickom tematikom.

Biblioteka nabavlja periodicne publikacije «Vaspitanje i obrazovanje», «Bibliografski vijesnik», «Ljetopis Matice srpske», «Jugoslovensko-istorijski casopis», «Stvaranje», i od novina «Prosvjetni rad».

Biblioteka saradjuje sa svim obrazovnim aktivima u skoli i nabavlja publikacije koje su potrebne za kvalitetniju realizaciju vaspitno-obrazovnog procesa skole.Svoj fond knjiga obnavlja uglavnom obnavlja donatorstvom. To su vecinom bivsi ucenici ove Gimnazije od kojih su neki istaknute licnosti u raznim oblastima kulture i nauke.

Pored toga treba istaci i donatorstvo humanitarne organizacije CRS koja je u saradnji sa Savjetom mladih Gimnazije obogatila fond nase biblioteke.Biblioteka trenutno ima 640 korisnika, a to su uglavnom ucenici, profesori i gradjani (naucni radnici, studenti, penzioneri i drugi ljubitelji knjige).Dnevna posjećenost je oko 20% od ukupnog članstva.

I ove godine Uprava skole se potrudila da nabavi odredjen broj naslova i tako poveca knjižni fond.U okviru biblioteke se nalazi i citaonica gdje je ucenicima omoguceno da imaju pristup i veoma rijetkim knjigama i naslovima koji se ne mogu iznijeti iz biblioteke.

Bibliotekom rukovodi Vukota Božović.

Poetika zemlje - Moja Crna Gora

3. juna 2017. godine, u Knjižari Karver je održana prezentacija projekta Poetika zemlje - Moja Crna Gora, čiji je cilj prezentovanje crnogorskog književnog naslijeđa i

GIMNAZIJU POSJETIO MINISTAR ALEKSANDAR ANDRIJA PEJOVIĆ

Danas je, u oviru radne posjete Beranama, Gimnaziju “Panto Mališić” posjetio Aleksandar Andrija Pejović, ministar evropskih poslova u Vladi Crne Gore.

ŠAMPION NA OLIMPIJADI ZNANJA

Na Olimpijadi znanja koju za učenike osnovnih i srednjih škola Crne Gore organizuje Prirodno-matematički fakultet iz Podgorice, a koja je ove godine održana 6. maja,

MEĐUNARODNI DAN SOS TELEFONA

Međunarodni dan SOS telefona obilježava se 16. maja. To su telefoni namijenjeni žrtvama nasilja da bi im dali podršku, informacije o načinima na koje mogu

POSJETA UČENIKA IZ NJEMAČKE

U okviru programa razmjene učenika koja je 2009. godine uspostavljena između učenika Gimnazije „Panto Mališić“ iz Berana i Evropske škole iz Vedela (Njemačka), u Beranama

LUKA BULATOVIĆ, UČENIK GENERACIJE ZA ŠKOLSKU 2016/17. GODINU

Luka BULATOVIĆ, učenik IV-1 odjeljenja Gimnazije „Panto Mališić“ u Beranama, proglašen je za UČENIKA GENERACIJE za školsku 2016/17. godinu. Ovu odluku je donijelo Nastavničko vijeće

USPJEH DEBATNOG KLUBA GIMNAZIJE

U Akademiji znanja u Budvi, 20. i 21. maja 2017. godine održano je Prvenstvo Crne Gore u debati. U konačnom plasmanu, ekipa Gimnazije koja se

FINALE TURNIRA U FUDBALU

Na otvorenom sportskom terenu pored Gimnazije danas, 16. maja 2017. godine, realizovano je finale turnira u malom fudbalu.

FESTIVAL "NAUKA U POKRETU"

Festival NAUKA U POKRETU koji organizuje fondacija “Prona”, u cilju unapređenja naučne pismenosti mladih kroz eksperimente, prezentacije i interaktivna pedavanja, u okviru ovogodišnjeg karavana obišao

FESTIVAL RECITATORA

Nataša Milić, učenica II razreda Gimnazije "Panto Mališić", osvojila je 3. mjesto na Festivalu recitatora u organizaciji Izdavačke kuće "Obodsko slovo" koji je održan 27.