DAN MATERNJEG JEZIKA I KNJIGE U BERANSKOJ GIMNAZIJI
Međunarodni dan maternjeg jezika zemlje članice UNESKA obilježavaju u cilju promocije jezičke i kulturne raznolikosti i multilingvizma, a briga o maternjem jeziku i maternjoj kulturi potreba je svake odgovorne nacije i svakog ozbiljnog društva.
Najbolji način da senjeguje jedna kultura jeste čitanje i druženje sa knjigom, pa su u Gimnaziji ova dva velika dana spojena u jedan – Dan maternjeg jezika i knjige, čije je obilježavanje školskim kalendarom predviđeno za 21. februar.
Program koji je povodom toga izveden u amfiteatru škole zamišljen je u obliku kolaža koji je objedinio različite jezičke izrazre – od kolokvijalnog, razgovornog, začinjenog žargonom i dijalektom, do književnog koji treba njegovati i učiti u školi.
Pošto se ove godine navršava 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša kroz priču o njegovom životu i djelu učenici su ukazali na značaj njegove pojave u našoj tradiciji i sveukupnoj kulturi.
Iako svako vrijeme u školskim klupama ima svoje sličnosti, često se izdvajaju i autentične, lokalne boje. To su pokazale scene iz romana “Lajanja na zvezde”, a zatim i priča o savremenom školskom životu, a anegdota iz narodnog života pokazala je da jezik čuva brojne situacije i pokazuje prirodu našeg čovjeka.
Pored toga, publika je imiala prilikku da uživa u kazivanju stihova i prigodnom muzičkom dijelu programa, a nakon svega što je predstavljeno u bogatom dvosatnom programu, u školskom holu je otvorena izložba starih predmeta koja je zaokružila ovu priču o knjizi i maternjeg jeziku.
Na kraju se može reći da je Aktiv za crnogorski – srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost sa talentovanim učenicima svih razreda uspješno realizovao poruku o očuvanju imena i tradicije koja je istaknuta na početku programa putem Poslanice Crnogorcima – Svetog Petra Cetinjskog.